Swimming: Seven records broken at DUSO championship meet – Daily Freeman

This page was created programmatically, to read the article in its original location you can go to the link bellow:
https://www.dailyfreeman.com/2022/08/20/swimming-seven-records-broken-at-duso-championship-meet/
and if you want to remove this article from our site please contact us


NEW PALTZ, N.Y. — The Dutchess Ulster Swim Organization had its first championship meet in three years recently and the event at the Ulster County Pool Complex saw seven individual records broken.

The championships did not take place in 2020 or 2021 due to the COVID-19 pandemic.

The New Paltz Seahawks captured the combined team title with 1,817.5 points. The Zena Sundevils took second with 1,004 points. The Red Hook Sea Raiders came in third with 824.5 points, followed by the Rosendale Rapids with 788 points. In fifth were the Hyde Park Stingrays with 745 points, followed by the Rhinebeck Manta Rays (440), Hurley Tiger Sharks (369) and Kerhonkson Barracudas (209).

Mason Crowley of the Zena Sundevils broke three meet records in winning a trio of individual events. Competing in the boys ages 11 and 12 division, Crowley set records in winning the 100-yard freestyle in 53.64 seconds, the 50 butterfly in :27.63 and the 100 individual medley in 1:04.52. In addition, Crowley, along with Aurora Treloar, Nicholas Ridley and Vivienne Lamb, was a member of the and winning mixed ages 11 and 12 200 freestyle relay team, which took first place in 1:57.76.

Kian Olsson of the Red Hook Sea Raiders set two meet records. Competing in the boys ages 13 and 14 division, Olsson won the 50 freestyle in a record time of :22.88 and the 50 butterfly in :24.67.Olsson also won the 100 individual medley in :58.03.

Individual records were also set by Katie Skerritt of the Hyde Park Stingrays and Grace Young of the Zena Sundevils. Skerritt, competing in the girls ages 13 and 14 division, broke the meet record in the 50 freestyle, winning in :25.98. She also won the 50 butterfly in :28.70.

Young, competing in the girls ages 13 and 14 division, won the 100 freestyle in a record time of :56.07. Young also took first place in the 100 individual medley in 1:04.96 and, along with Philip Lettre, Liam Young and Julia Young, was part of the winning mixed ages 13 and 14 200 freestyle relay team, which took first in 1:43.81.

Edmund Wilson of the Red Hook Sea Raiders won three individual events. Competing in the boys ages 15-18 division, he won the 100 freestyle in :50.21, the 100 backstroke in :56.71 and the 100 individual medley in :57.59.

Red Hook teammate Owen Daniels also won three individual events among boys ages 13 and 14. Daniels won the 100 freestyle in :53.09, the 50 backstroke in :26.91 and the 50 breaststroke in :31.99. Also for Red Hook, Keegan Daniels won three individual events in the boys ages 8 and under division. He was first in the 25 freestyle in :17.69, the 25 backstroke in :18.51 and the 25 butterfly in :20.00.

Clara Samko of the Rosendale Rapids won three individual events in the girls ages 15-18 division. She took first in the 50 freestyle in :25.36, the 50 butterfly in :28.11 and the 100 individual medley in 1:03.63. Samko also was a member of the winning mixed 15-18 200 freestyle relay team along with Caroline Steeves, Henry Shannon and Jack Samko. The quartet took first in 1:39.65.

In the girls ages 9 and 10 division, Violet D’Amour of the New Paltz Seahawks won three individual events. She won the 50 freestyle in :33.01, the 25 butterfly in :16.40 and the 100 individual medley in 1:28.56. D’Amour also teamed up with Emma Domitrovits, Koby Wolfmeyer and Omar Santos to win the mixed 200 medley relay in 2:02.54.

Aria Spinks of the Hurley Tiger Sharks won three individual events in the girls ages 8 and under division. She was first in the 25 freestyle in :17.13, the 25 backstroke in :20.58 and the 25 butterfly in :16.40.

Jack Samko of the Rosendale Rapids, competing in the boys ages 15-18 division, won two individual events. He won the 50 freestyle in :23.03 and the 50 butterfly in :25.08. He was also part of the winning mixed ages 15-18 200 freestyle relay team along with Caroline Steeves, Henry Shannon and Clara Samko, taking first in 1:39.65.

Rosendale teammate Cole Winrow also won two individual events in the boys ages 11 and 12 division. He was first in the 50 freestyle in :29.42 and the 50 backstroke in :36.94.

Leo Quested of the Rhinebeck Manta Rays captured two individual events in the boys ages 9 and 10 division. He captured the 50 freestyle in :32.95 and the 50 breaststroke in :50.14.

Team Standings

1. New Paltz Seahawks (NP), 1,817.5. 2. Zena Sundevils (Zena), 1,004. 3. Red Hook Sea Raiders (RH), 824.5. 4. Rosendale Rapids (Ros), 788. 5. Hyde Park Stingrays (HP), 745. 6. Rhinebeck Manta Rays (Rhin), 440. 7. Hurley Tiger Sharks (Hur), 369. 8. Kerhonkson Barracudas (Ker), 209.

Results

Mixed 200 medley relay — 1, NP, Emma Domitrovits, Koby Wulfmeyer, Omar Santos, Violet D’Amour, 2:02.54. 2, RH, Lucy Huber, Seamus Hally, Kian Olsson, Nadia Kaiser. 3, Zena, Rebecca Simco, Drew Sammons, Dylan Ring, Charlotte Triplett-Courtney. 4, Ros, Grady McCord, Aidan Baker, Emily McCord, Hallie Robie. 5, NP, Bennett Sheeley, Alaura Sheeley, Renata Martinez, Declan O’Rourke. 6, HP, Kate Cimorelli, Madeline Skerritt, Dylan Mack, Nathan Burger.

Girls 8 and under 25 freestyle — 1, Hur, Aria Spinks, :17.13. 2, Ros, Hallie Robie. 3, NP, Kylie Crouch, and, RH, Katherine Pethic. 5, Ros, Zoe E. Quarmby. 6, HP, Zoe Mauer.

Boys 8 and under 25 freestyle — 1, RH, Keegan Daniels, :17.69. 2, Ros, Phoenix Jones. 3, RH, Raul Lopez Jr. 4, Zena, Caleb D’Arcy. 5, RH, Jacob Hineman. 6, NP, Desmond Sullivan.

Girls 9-10 25 freestyle — 1, NP, Carolann Stevens, :15.47. 2, NP, Camille Reid. 3, Kerh, Morgan Demorest. 4, Rhin, Silvana Walter. 5, Hur, Adella Jankowski.  6, Zena, JoJo Millouras.

Boys 9-10 25 freestyle — 1, Kerh, Joshua Friedlander, :16.09. 2, NP, Maximus DiPonio. 3, RH, Michael LaFratta. 4, Rhin, Guy Powers. 5, Kerh, Anthony Grasso. 6, NP, Cormac Borden.

Girls 9-10 50 freestyle — 1, NP, Violet D’Amour, :33.01. 2, Hur, Madysen Quinn. 3, Rhin, Lucy Eckert. 4, NP, Ella LaPolt. 5, HP, Addison Yereance. 6, RH, Nadia Kaiser.

Boys 9-10 freestyle — 1, Rhin, Leo Quested, :32.95. 2, Zena, Nicholas Ridley. 3, Hur, Eric Alden. 4, HP, Dylan Mack. 5, NP, Beckett M. Brassard. 6, HP, Willem Matranga.

Girls 11-12 50 freestyle — 1, Makena Laurie, NP, :30.56. 2, Zena, Rebecca Simco. 3, Rhin, Bronwyn Dwyer. 4, NP, Emma Domitrovits. 5, NP, Maggie Ziegler. 6, Zena, Quinn Denter.

Boys 11-12 50 freestyle — 1, Ros, Cole Winrow, :29.42. 2, Ros, Grady McCord. 3, NP, Trent Suchowiecki. 4, NP, Lennox Johnston. 5, NP, Xavier Martinez. 6, HP, Xavi Duffy.

Girls 11-12 100 freestyle — 1, Zena, Aurora Treloar, 1:00.97. 2, NP, Chloe Gaffney. 3, Zena, Vivienne Lamb. 4, NP, Lucy Newcomb. 5, RH, Lucy Huber. 6, NP, Abigial Forstell.

Boys 11-12 100 freestyle — 1, Zena, Mason Crowley, :53.64. 2, Ros, Nick Mastro. 3, RH, Luke Hineman. 4, NP, Luca Acquaviva. 5, NP, Bennett Sheeley. 6, Hur, Chase Roglieri.

Girls 13-14 50 freestyle — 1, HP, Katie Skerritt, :25.98. 2, NP, Kate Suchowiecki. 3, Zena, Julia Young. 4, NP, Renata Martinez. 5, NP, Maron Bruntil. 6, HP, Kira Casucci.

Boys 13-14 50 freestyle — 1, RH, Kian Olsson. 2, HP, Troy Speare. 3, Zena, Dylan Ring. 4, Ros, Conor Sullivan. 5, Rhin, Raymond Eckert. 6, NP, Nicholas Napoli.

Girls 13-14 100 freestyle — 1, Zena, Grace Young. 2, Rhin, Bluebell Quested. 3, HP, Maya Pizzarello. 4, HP, Doriana Tirch. 5, RH, Emma Wilson. 6, HP, Kate Cimorelli.

Boys 13-14 100 freestyle — 1, RH, Owen Daniels, :53.09. 2, NP, Omar Santos. 3, Rhin, Joseph Pociask. 4, Zena, Philip Lettre. 5, Zena, Liam Young. 6, HP, Joseph Andros.

Girls 15-18 50 freestyle — 1, Ros, Clara Samko, :25.36. 2, RH, Brooke Pociask. 3, Ros, Caroline Steeves. 4, Zena, Gianna Vertullo. 5, NP, Taishan Fontes-Janusz. 6, NP, Rebecca Lucchesi.

Boys 15-18 50 freestyle  — 1, Ros, Jack Samko, :23.03. 2, NP, Brady Saunders. 3, Zena, Sean Foster. 4, RH, Seamus Hally. 5, Zena, Dylan Amaro. 6, HP, Nathan Burger.

Girls 15-18 100 freestyle — 1, ROS, Emily McCord, :55.72. 2, NP, Julia Napoli, and Zena, Mary Quin Roller. 4, Rhin, Shae Jenkins. 5, Zena, Ava Lamb. 6, RH, Molly Button.

Boys 15-18 100 freestyle — 1, RH, Edmund Wilson, :50.21. 2, HP, Patrick Tirch. 3, RH, Sam Button. 4, NP, Koby Wulfmeyer. 5, Zena, Drew Sammons. 6, Ros, Keegan Burkhardt.

Girls 8 and under 25 backstroke — 1, Hur, Aria Spinks, :20.58. 2, Zena, Scarlett McMillan. 3, Ker, Hailey Demorest. 4, Ros, Honey Igoe. 5, Ros, Zoe Quarmby. 6, NP, Sage Kenney.

Boys 8 and under 25 backstroke — 1, RH, Keegan Daniels, :18.51. 2, RH, Jacob Hineman. 3, Zena, Caleb D’Arcy. 4, RH, Raul Lopez Jr. 5, Ros, Phoenix Jones. 6, HP, Gavin Buttitta.

Girls 9 and 10 50 backstroke — 1, NP, Cora Newcomb. 2, NP, Evelyn Mergl. 3, RH, Nadia Kaiser. 4, Ros, Mara Rylewicz. 5, Hur, Adella Jankowski. 6, Ros, Lurah Baker.

Boys 9 and 10 50 backstroke — 1, Zena, Nicholas Ridley, :45.90. 2, NP, Beckett Brassard. 3, Ker, Joshua Friedlander. 4, RH, Colin Haines. 5, Rhin, Dion Widyarathna. 6, HP, Willem Matranga.

Girls 11-12 50 backstroke — 1, NP, Emma Domitrovits, :34.70. 2, RH, Lucy Huber. 3, Zena, Rebecca Simco. 4, NP, Maggie Ziegler. 5, Zena, Quinn Denter. 6, Ros, Audrey Dyshuk.

Boys 11-12 50 backstroke — 1, Ros, Cole Winrow, :36.94. 2, NP, Bennett Sheeley. 3, RH, Luke Hineman. 4, NP, Luca Acquaviva. 5, HP, Xavi Duffy. 6, Hur, Connor Hickey.

Girls 13-14 50 backstroke — 1, HP, Kate Cimorelli, :29.80. 2, Zena, Grace Young. 3, HP, JoJo Laurie. 4, RH, Emma Wilson. 5, HP, Kira Casucci. 6, HP, Skylar Mack.

Boys 13-14 50 yard backstroke — 1, RH, Owen Daniels, :26.91. 2, NP, Rowan Santos. 3, Ros, Conor W. Sullivan. 4, HP, Joseph Andros. 5, Zena, Liam Young. 6, Rhin, Joseph Pociask.

Girls 15-18 100 backstroke — 1, HP, Rowan Van Wormer, 1:03.49. 2, NP, Julia Napoli. 3, Ros, Caroline Steeves. 4, Zena, Mary Quin Roller. 5, NP, Rebecca Lucchesi. 6, Zena, Gianna Vertullo.

Boys 15-18 100 backstroke — 1, RH, Edmund Wilson, :56.71. 2, Ros, Keegan J. Burkhardt. 3, NP, Will Mergl. 4, HP. Nathan Burger. 5, RH, Alexander Boucher. 6, Zena, Dylan Amaro.

Girls 8 and under 25 butterfly — 1, Hur, Aria Spinks, :20.15. 2, Ros, Hallie Robie. 3, Zena, Scarlet McMillan. 4, NP, Gianna Clough. 5, HP, Ada Maurer 6, Ker, Olivia Weig.

Boys 8 and under 25 butterfly — 1, RH, Keegan Daniels, :20.00. 2, Ros, Phoenix J. Jones, :23.47. 3, RH, Johnny Haines. 4, Hur, Gustavo Vasquez. 5, Zena, Caleb Darcy. 6, Zena, Isaac Moor.

Girls 9 and 10 25 butterfly — 1, NP, Violet D’Amour, :16.40. 2, Hur, Madysen Quinn. 3, HP, Addison Yereance. 4, HP, Julia Martin. 5, NP, Carolann Stevens. 6. Zena, Charlotte Triplett-Courtney.

Boys 9 and 10 25 butterfly — 1, HP, Dylan Mack, :16.89. 2, Hur, Eric Alden. 3, NP, Beckett Brassard. 4, RH, Michael LaFratta. 5, Rhin, Lincoln Kemp. 6, Ker, Joshua Friedlander.

Girls 11 and 12 50 butterfly — 1, NP, Lucy Newcomb, :31.43. 2, Zena, Aurora Treloar. 3, Zena, Vivienne Lamb. 4, NP, Maggie Ziegler. 5, Rhin, Lucy Eckert. 6, NP, Abigail Forstell.

Boys 11 and 12 50 butterfly — 1, Zena, Mason Crowley, :27.63. 2, Ros, Nick Mastro. 3, NP, Theo Salamone. 4, Ros, Grady McCord. 5, Hur, Chase Roglieri. 6, Ros, Gavin McArdle.

Girls 13 and 14 50 butterfly — 1, HP, Katie Skerritt, :28.70. 2, Rhin, Bluebell Quested. 3, HP, Doriana Tirch. 4, NP, Renata Martinez. 5, NP, JoJo Laurie. 6, Zena, Julia Young.

Boys 13 and 14 50 butterfly — 1, RH, Kian Olsson, :24.67. 2, HP, Troy Speare. 3, Zena, Philip Lettre. 4, Rhin, Raymond Eckert. 5, Ros, Conor Sullivan. 6, NP, Micah McDuffie.

Girls 15-18 50 butterfly — 1, Ros, Clara Samko, :28.11. 2, NP, Julia Napoli. 3, RH, Brooke Pociask. 4, Ros, Emily McCord. 5, Zena, Mary Quin Roller. 6, Ros, Caroline Steeves.

Boys 15-18 50 butterfly — 1, Ros, Jack Samko, :25.08. 2, Zena, Sean Foster. 3, HP, Patrick Tirch. 4, NP, Brady Saunders. 5, RH, Seamus Hally. 6, Zena, Harry Bubel.

Girls 8 and under 25 breaststroke — 1, Zena, Scarlett McMillian, :24.43. 2, Ros, Zoe Quarmby. 3, Ros, Hallie Robie. 4, RH, Marin Ross. 5, NP, Daisy Dannemann. 6, RH, Katherine Pethic.

Boys 8 and under 25 breaststroke — 1, Hur, Gustavo Vasquez, :26.07. 2, HP, Josh Segal. 3, RH, Jacob Hineman. 4, Ker, River Neuschaefer.

Girls 9 and 10 50 breaststroke — 1, Hur, Madysen Quinn, :49.13 2, NP, Ella LaPolt. 3, NP, Naomi Lipson. 4, Zena, Halie Wiacek. 5, Zena, Charlotte Triplett-Courtney. 6, NP, Tully Cunniff.

Boys 9 and 10 50 breaststroke — 1, Rhin, Leo Quested, :50.14. 2, NP, Logan Saylor. 3, NP, Xavier Kubert. 4, HP, Sean Buttitta. 5, NP, Cormac Borden. 6, HP, Willem Matranga.

Girls 11 and 12 50 breaststroke — 1, Rhin, Bronwyn Dwyer, :39.83. 2, NP, Chloe Gaffney. 3, Zena, Rebecca Simco. 4, NP, Makena Laurie. 5, Zena, Quinn Denter. 6, NP, Ava Dones.

Boys 11 and 12 50 breaststroke — 1, RH, Luke Hineman, :39.31. 2, NP, Trent Suchowiecki. 3, NP, Xavier Martinez. 4, NP, Theo Salamone. 5, HP, Xavi Duffy. 6, NP, Finnbar Borden.

Girls 13 and 14 50 breaststroke — 1, NP, Kate Suchowiecki, :34.36. 2, Zena, Julia Young. 3, HP, Charley Sanford. 4, HP, Katie Skerritt. 5, HP, Kate Cimorelli. 6, Rhin, Wilhelmina Dwyer.

Boys 13 and 14 50 breaststroke — 1, RH, Owen Daniels, :31.99. 2, NP, Omar Santos. 3, Zena, Liam Young. 4, NP, Nicholas Napoli, and NP, Rowan Santos. 6, Ros, Aidan Baker.

Girls 15-18 100 breaststroke — 1, HP, Allison Sweeney, 1:14.34. 2, NP, Alaura Sheeley. 3, Ros, Katherine Steeves. 4, Rhin, Shae Jenkins. 5, Zena, Gianna Vertullo. 6, NP, Taishan Fontes-Janusz.

Boys 15-18 100 breaststroke — 1, Zena, Drew Sammons, 1:03.98. 2, NP, Brady Saunders. 3, NP, Koby Wulfmeyer. 4, RH, Seamus Hally. 5, RH, Sam Button. 6, Zena, Sean Foster.

Girls 9 and 10 100 individual medley — 1, NP, Violet D’Amour, 1:28.56. 2, Rhi, Lucy Eckert. 3, RH, Nadia Kaiser. 4, NP, Ella LaPolt. 5, HP, Addison Yereance. 6, NP, Carolann Stevens.

Boys 9 and 10 100 individual medley — 1, Hur, Eric Alden, 1:29.16. 2, Rhin, Leo Quested. 3, Zena, Nicholas Ridley. 4, Rhin, Lincoln Kemp. 5, Hur, Sam Vasquez. 6, RH, Michael E. LaFratta.

Girls 11 and 12 100 individual medley — 1, Zena, Aurora Treloar, 1:12.12. 2, NP, Chloe Gaffney. 3, NP, Lucy Newcomb. 4, NP, Emma Domitrovits. 5, Zena, Vivienne Lamb. 6, Rhin, Bronwyn Dwyer.

Boys 11 and 12 100 individual medley — 1, Zena, Mason Crowley, 1:04.52. 2, Ros, Cole Winrow. 3, NP, Trent Suchowiecki. 4, Ros, Nick Mastro. 5, Ros, Grady McCord. 6, NP, Theo Salamone.

Girls 13-14 100 individual medley — 1, Zena, Grace Young, 1:04.96. 2, Rhin, Bluebell Quested. 3, HP, Doriana Tirch. 4, NP, Renata Martinez. 5, NP, Kate Suchowiecki. 6, NP, JoJo Laurie.

Boys 13-14 100 individual medley — 1, RH, Kian Olsson, :58.03. 2, HP, Troy Speare. 3, NP, Omar Santos. 4, Zena, Philip Lettre. 5, NP, Rowan Santos. 6, Rhin, Raymond Eckert.

Girls 15-18 100 individual medley — 1, Ros, Clara Samko, 1:03.63. 2, RH, Brooke Pociask. 3, HP, Rowan Van Wormer. 4, Ros, Emily McCord. 5, Ros, Katherine Steeves. 6, HP, Alaura Sheeley.

Boys 15-18 100 individual medley — 1, RH, Edmund Wilson, :57.59. 2, HP, Patrick Tirch. 3, Ros, Jack Samko. 4, RH, Sam Button. 5, Zena, Drew Sammons. 6, NP, Campbell Heiz.

Mixed 8 and under 100 freestyle relay — 1, Ros, Ruby Crimmins, Ale Santiago, Zoe Quarmby, Phoenix Jones, 1:42.80. 2, NP, Sage Kenney, Desmond Sullivan, Gianna Clough, Noah Oles. 3, RH, Marin Ross, Johnny Haines, Jacob Hineman, Katherine Pethic. 4, HP, Josh Segal, Ada Mauer, Shea Cimorelli, Gavin Buttitta. 5, NP, Graham Phillips, Jaxon Boydston, Ben Torborg, Sophia Clough. 6, Rhin, Aurora Dwyer, Rocco Walter, Quinn Bonk, Siata Fofana.

Mixed 9-10 200 freestyle relay — 1, NP, Beckett Brassard, Naomi Lipson, Maximus DiPonio, Ella LaPolt, 2:32.75. 2, Hur, Sam Vazquez, Adella Jankowski, Aria Spinks, Eric Alden. 3, Rhin, Lucy Eckert, Lincoln Kemp, Silvana Walter, Leo Quested. 4, Ker, names not listed. 5, Zena, Brae Kraft, Jacob D’Arcy, Matthew Kothe, Halie Wiacek. 6, NP, Cora Newcomb, Xavier Kubert, Logan Saylor, Camille Reid.

Mixed 11-12 200 freestyle relay — 1, Zena, Aurora Treloar, Nicholas Ridley, Vivienne Lamb, Mason Crowley, 1:57.76. 2, NP, Theo Salamone, Trent Suchowiecki, Lucy Newcomb, Chloe Gaffney. 3, NP, Xavier Martinez, Lennox Johnston, Abigail Forstell, Makena Laurie. 4, Ros, Cole Winrow, Tess Gallo, Audrey Dyshuk, Nick Mastro. 5, NP, Mya Stevens, Eli Yastion, Luca Acquaviva, Maggie Ziegler. 6, RH, Keegan Daniels, Kayla Hobson, Norah Kaiser, Luke Hineman.

Mixed 13-14 200 freestyle relay — 1, Zena, Philip Lettre, Julia Young, Liam Young, Grace Young, 1:43.81. 2, HP, Doriana Tirch, Joseph Andros, Katie Skerritt, Troy Speare. 3, NP, Kate Suchowiecki, Rowan Santos, Maya Pizzarello, Nicholas Napoli. 4, Rhin, Joseph Pociask, Wilhelmina Dwyer, Bluebell Quested, Raymond Eckert. 5, NP, JoJo Laurie, Maron Bruntil, Phoenix Johnston, Micah McDuffie. 6, HP, Noah Duffy, Brady Doherty, Nora Bubel, Kira Casucci.

Mixed 15-18 200 freestyle relay — 1, Ros, Caroline Steeves, Henry Shannon, Clara Samko, Jack Samko, 1:39.65. 2, RH, Brooke Pociask, Alexander Boucher, Molly Button, Edmund Wilson. 3, NP, Campbell Heiz, Katelyn Otis, Julia Napoli, Brady Saunders. 4, Zena, Mary Quin Roller, Luci Leonard, Harry Bubel, Dylan Amaro. 5, Zena, Sam Schachter, Gianna Vertullo, Ava Lamb, Sean Foster. 6, RH, Keizo Chen-Suzuki, Elsa Hineman, Jordan Lee, Sam Button.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


This page was created programmatically, to read the article in its original location you can go to the link bellow:
https://www.dailyfreeman.com/2022/08/20/swimming-seven-records-broken-at-duso-championship-meet/
and if you want to remove this article from our site please contact us

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *